Články / Offtopic / / Komix

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák | Články / Offtopic / / Komix | 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Autobiografický příběh o vyrůstání ve striktním křesťanském prostředí, neradostném dětství, zápalu pro kreslení i první lásce si získal jak čtenáře, tak kritiky. Thompson svým scénářem uchopil komplexní téma srozumitelně a ve spojení se svou kresbou dokázal čtenáře zasáhnout. Tento opus dal dohromady před svými třicátinami, což posunulo laťku očekávání od jeho dalších komiksů ještě výš. Jedním z nich byli v roce 2015 Kosmo knedlíci, kteří nyní vychází v češtině.

Jak říká sám autor, Kosmo knedlíci navazují na ducha pixarovek a chtějí být dobrodružstvím pro celou rodinu. Vypráví příběh z daleké galaxie, ve které malá Violet spokojeně žije se svými rodiči na vesmírné lodi. Pak dojde k ekologické katastrofě v podobě průjmu vesmírných velryb a její táta je vyslán na tajnou misi. Na ní se ztratí a odvážná Violet se ho vydá hledat spolu se svými kamarády – energickým mimozemšťanem Zacheusem a inteligentním, ale úzkostlivým kuřetem Elliotem.

Přestože použití střevních potíží velryb jako spouštěče zápletky zní bizarně, v průběhu vyprávění tento dojem ustupuje do pozadí. Důležitější je dobrodružství hlavních hrdinů, akce střídající další akci, napínavé, humorné i emotivní situace, kterými si procházejí. Samotné vyřešení zápletky by bylo možné napadnout jako nepříliš úderné, nicméně je v souladu s hlavními myšlenkami komiksu, s důrazem na rodinné hodnoty a úctu k životnímu prostředí.


Stejně jako u předchozích komiksů je Thompson při vykreslování postav mimořádně empatický a umožňuje rychle pochopit jejich pohnutky. V případě Kosmo knedlíků nejde do takové psychologické hloubky jako dříve, což ovšem nemusí být na obtíž vzhledem k orientaci na mladší publikum. Problematické je množství informací, které komiks přináší. Neustále se objevují nové odkazy a narážky, ty čtenáře postupně zavalují a poněkud upozaďují příběh, který má sám o sobě bohatý děj. Starší čtenáře (pop)kulturní reference pobaví, mladší mohou obohatit. Je ale otázka, zda by po jejich zredukování nebyla narace dynamičtější. Co naopak dělá vyprávění intenzivním, je časté porušování zavedeného komiksového členění děje do okének.

Poprvé se v komiksu Craiga Thompsona setkáváme s kolorovanou kresbou, kterou si vzal na starosti Dave Stewart, známý především prací na sérii Hellboy. Thompsonův osobitý styl zaměřený na detaily je tak obohacen o vtahující líbivou barevnost. Ta podtrhává atmosféru a dětskému čtenáři nabízí přístupnější vizuální zpracování. Oba dva tvůrci se vhodně doplňují a výsledek jejich spolupráce je strhující.

Kosmo knedlíci jsou zábavní a mají šanci zasáhnout čitatele bez ohledu na věk. A je to díky mnoha vrstvám, v nichž si každý může najít ty, které ho osloví, budou mu bližší. Jádrem je ale příběh, který je unikátní podáním i univerzálností svého poselství.

Info

Craig Thompson - Kosmo knedlíci (Paseka, 2019)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.