Články / Seriály / / 3na3

3na3: Pavel Kraus a Libor Galia (Konektiv Night)

3na3: Pavel Kraus a Libor Galia (Konektiv Night)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 27.09.2018

Nový model hudebního večera? Jeden český a jeden zahraniční umělec ve velmi nečekaných tandemech, posuďte sami: David Koller s africkým perkusistou Papisem Nyassem, syrský tradiční hudebník Marwan Alsolaiman s ambientní producentkou Enchanted Lands a cimbálovka Kyčera s temným elektronkem Karaoke Tundrou. Konektiv Night Vol. I, který proběhne v pražském Experimentálním prostoru NoD. „Do budoucna bychom chtěli jednak pokračovat v podpoře takových neotřelých spojení, třeba i v menším rozsahu jednoho či dvou vystoupení, jednak už oslovujeme umělce pro další ročník, protože máme v plánu z akce udělat pravidelnou událost,“ říkají Pavel Kraus a Libor Galia a pokračují...

Dramaturgie večera mluví jasnou řečí: různá patra hudební scény, mix tuzemské i zahraniční, mainstreamové i experimentální hudby. Otázka je, jestli to bude fungovat, resp. jestli fanoušky Davida Kollera budou zajímat další jména, Enchanted Lands nebo Karaoke Tundra pro ně budou naprostá ufa. Anebo ne?

Pavel: Chtěl jsem, aby se různorodost kultur, ze kterých cizinci do Čech přicházejí, odrážela i v hudební dramaturgii. A to nejen na úrovni „tradiční” hudby, tj. lidové hudby arabské, africké atd., ale i v rámci „západních” žánrů, ve kterých se druhá polovina hudebníků pohybuje. Baví mě udělat multi(sub)kulturní guláš. A navíc věřím, že fanoušci všech zúčastněných hudebníků jsou otevření novým hudebním zážitkům.

Libor: Jestli to bude fungovat, to je do značné míry dáno ochotou samotných muzikantů si naslouchat a spolupracovat. Některé předělávky mohou znít lépe než originál, třeba spojení potemnělých beatů s rozvernou cimbálovkou zní i mi samotnému jako dost úlet. O to ale jde. Konektiv má překvapovat, ne razit cestu, kterou by se oslovení jednou pravděpodobně vydali i bez našeho podnětu.

Hudebníci spolu zkoušejí a chystají speciální vystoupení – jak jde tohle zprocesovat? Máte nějaké fondy na podporu takových zkoušek?

Pavel: V tomhle je to jeden od druhého jiné – David má k dispozici nahrávací studio v MeetFactory, na první schůzce si rovnou s Papisem domluvili zkoušky na několik týdnů dopředu a nám řekl, že 3. října vystoupení bude připravený a my ať se necháme překvapit. U jiných bylo potřeba například zajišťovat prostor pro zkoušení, popřípadě lepší techniku tam, kde už zkouší. Mám k dispozici dobře vybavenou zkušebnu na Andělu, takže ani jedno nebyl problém.

Libor: Na poslední chvíli se podařilo získat podporu od Nadace Život umělce, od začátku Konektivu pomáhá digitální agentura Brainz a společnost freeSaM (tu mj. zastupuje režisér Ahmed Al-Saibaiei, který o první Konektiv Night natáčí dokument)… a obecně je to celé o nadšení pro věc – dělat pro scénu něco navíc, trochu jiný koncept koncertu, dobrovolně a s důvěrou, že to v ideálním případě povolí předsudky jak vůči žánrové hudbě, kterou třeba běžně neposloucháme, tak vůči lidem z ciziny, na které se někdy díváme podezíravě.

Kombinace moderované diskuze a koncertů – bude tohle fungovat? Nepřijdou lidi až na muziku? Máš s tím praktické zkušenosti, jsou příklady, které se osvědčily?

Pavel: Už čtvrtým rokem pracuju v MeetFactory na projektu Shape, v rámci něhož čas od času panelovou diskusi nebo přednášku uděláme. I když rozdíl v návštěvnosti bývá, zatím to vždy dobře fungovalo. Přednáškou na téma „Jak se u nás tvoří umělcům ze zahraničí?” navíc chceme zdůraznit společenský apel akce.

Experimentální prostor NoD – proč tam?

Pavel: Chtěli jsme akci uspořádat v prostoru, který bude menší, intimnější, ale zároveň bude působit reprezentativně pro široký okruh posluchačů, který může Konektiv Night oslovit. Navíc jsem tam zažil spoustu skvělých koncertů: Ventolin kolem roku 2008, křest nový desky Vložte Kočku, kdy každej z hudebníků hrál v jiným rohu místnosti a tak dále...

Info

Konektiv Night Vol. I
3. 10. 2018 20:00
NoD, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články