Články / Seriály / / 3na3

3na3: Pavel Kraus a Libor Galia (Konektiv Night)

3na3: Pavel Kraus a Libor Galia (Konektiv Night)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 27.09.2018

Nový model hudebního večera? Jeden český a jeden zahraniční umělec ve velmi nečekaných tandemech, posuďte sami: David Koller s africkým perkusistou Papisem Nyassem, syrský tradiční hudebník Marwan Alsolaiman s ambientní producentkou Enchanted Lands a cimbálovka Kyčera s temným elektronkem Karaoke Tundrou. Konektiv Night Vol. I, který proběhne v pražském Experimentálním prostoru NoD. „Do budoucna bychom chtěli jednak pokračovat v podpoře takových neotřelých spojení, třeba i v menším rozsahu jednoho či dvou vystoupení, jednak už oslovujeme umělce pro další ročník, protože máme v plánu z akce udělat pravidelnou událost,“ říkají Pavel Kraus a Libor Galia a pokračují...

Dramaturgie večera mluví jasnou řečí: různá patra hudební scény, mix tuzemské i zahraniční, mainstreamové i experimentální hudby. Otázka je, jestli to bude fungovat, resp. jestli fanoušky Davida Kollera budou zajímat další jména, Enchanted Lands nebo Karaoke Tundra pro ně budou naprostá ufa. Anebo ne?

Pavel: Chtěl jsem, aby se různorodost kultur, ze kterých cizinci do Čech přicházejí, odrážela i v hudební dramaturgii. A to nejen na úrovni „tradiční” hudby, tj. lidové hudby arabské, africké atd., ale i v rámci „západních” žánrů, ve kterých se druhá polovina hudebníků pohybuje. Baví mě udělat multi(sub)kulturní guláš. A navíc věřím, že fanoušci všech zúčastněných hudebníků jsou otevření novým hudebním zážitkům.

Libor: Jestli to bude fungovat, to je do značné míry dáno ochotou samotných muzikantů si naslouchat a spolupracovat. Některé předělávky mohou znít lépe než originál, třeba spojení potemnělých beatů s rozvernou cimbálovkou zní i mi samotnému jako dost úlet. O to ale jde. Konektiv má překvapovat, ne razit cestu, kterou by se oslovení jednou pravděpodobně vydali i bez našeho podnětu.

Hudebníci spolu zkoušejí a chystají speciální vystoupení – jak jde tohle zprocesovat? Máte nějaké fondy na podporu takových zkoušek?

Pavel: V tomhle je to jeden od druhého jiné – David má k dispozici nahrávací studio v MeetFactory, na první schůzce si rovnou s Papisem domluvili zkoušky na několik týdnů dopředu a nám řekl, že 3. října vystoupení bude připravený a my ať se necháme překvapit. U jiných bylo potřeba například zajišťovat prostor pro zkoušení, popřípadě lepší techniku tam, kde už zkouší. Mám k dispozici dobře vybavenou zkušebnu na Andělu, takže ani jedno nebyl problém.

Libor: Na poslední chvíli se podařilo získat podporu od Nadace Život umělce, od začátku Konektivu pomáhá digitální agentura Brainz a společnost freeSaM (tu mj. zastupuje režisér Ahmed Al-Saibaiei, který o první Konektiv Night natáčí dokument)… a obecně je to celé o nadšení pro věc – dělat pro scénu něco navíc, trochu jiný koncept koncertu, dobrovolně a s důvěrou, že to v ideálním případě povolí předsudky jak vůči žánrové hudbě, kterou třeba běžně neposloucháme, tak vůči lidem z ciziny, na které se někdy díváme podezíravě.

Kombinace moderované diskuze a koncertů – bude tohle fungovat? Nepřijdou lidi až na muziku? Máš s tím praktické zkušenosti, jsou příklady, které se osvědčily?

Pavel: Už čtvrtým rokem pracuju v MeetFactory na projektu Shape, v rámci něhož čas od času panelovou diskusi nebo přednášku uděláme. I když rozdíl v návštěvnosti bývá, zatím to vždy dobře fungovalo. Přednáškou na téma „Jak se u nás tvoří umělcům ze zahraničí?” navíc chceme zdůraznit společenský apel akce.

Experimentální prostor NoD – proč tam?

Pavel: Chtěli jsme akci uspořádat v prostoru, který bude menší, intimnější, ale zároveň bude působit reprezentativně pro široký okruh posluchačů, který může Konektiv Night oslovit. Navíc jsem tam zažil spoustu skvělých koncertů: Ventolin kolem roku 2008, křest nový desky Vložte Kočku, kdy každej z hudebníků hrál v jiným rohu místnosti a tak dále...

Info

Konektiv Night Vol. I
3. 10. 2018 20:00
NoD, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace