Články / Reporty

„For a minute there, I lost myself.“ (Lollapalooza 2016)

„For a minute there, I lost myself.“ (Lollapalooza 2016)

Jakub Béreš | Články / Reporty | 14.09.2016

Druhý den festivalu přinesl ještě teplejší a sušší počasí než ten předchozí, a tak vystát první koncerty kolem jedné odpolední chtělo více úsilí, než se očekávalo. Tím spíše, když jste v areálu nenašli ani kousek stínu, ze kterého byste dohlédli na libovolnou stage. Hlavní pódium otevírala norská dvacetiletá zpěvačka Aurora, která se u nás představila na Colours of Ostrava. Stejně jako tam i tady předvedla skvělý výkon opírající se o silný hlas a milé úsměvy s bonusem v podobě severské romantiky a mystiky.

O kus dále zrovna startovala další začínající kapela, která se představila i v Ostravě. Nothing But Thieves oproti vystoupení u nás měli v Berlíně lépe zvládnutý zvuk, takže vystoupení dávalo větší smysl, což se nedá říct o show rakouských kytarových bavičů Bilderbuch, kteří vystupovali na druhé největší stagi, kde jste na kytary jinak nenarazili (reparát si odbudou na podzim v pražské Roxy). Years & Years, formace kolem zpěváka Ollyho Alexandera, je popovou sázkou na jistotu a i v horkém odpoledni dokázali zaplnit a roztančit obří plochu pod pódiem. Skupina bavila především díky frontmanovi v crop topu, který mimo skvělého výkonu za mikrofonem předváděl i netradiční taneční kreace.

Pak už se pod hlavní stage navalily davy fanoušků vyhlížející Radiohead. Zbývalo ještě několik hodin a jeden programový bod, kterým byl zpěvák a producent James Blake. Pro svůj festivalový set zvolil setlist plný rychlejších skladeb a známých singlů. I když sám říkal, že to nejhezčí přijde až po něm, zážitek z jeho koncertu byl podobně silný jako ten z Radiohead. Blake vždycky vystupuje s dalšími dvěma muzikanty a jak sám řekl, společně ušli dlouhou cestu, aby mohli všechny zvuky hrát živě bez počítače. Kupodivu tolik nevynikl letošní působivý singl Timeless, jehož závěrečná pasáž byla useknuta v půlce. Stejně tak překvapující bylo, že toho z nové desky nezahrál příliš mnoho, včetně titulní písně nebo singlů Radio Silence a Forest Fire. Prostor tak dostala třeba skladba Voyeur, kterou namixoval do klubové 200 Press. Potom přišel výživný závěr, když po dech beroucí Retrograde zahrál repetitivně gradující The Wilhelm Scream.

Když Blake odešel z pódia, velká část lidí si okamžitě sedla a čekala na Radiohead. Dostat se blíže bylo prakticky stejně těžké, jako dostat se ven. Čekání zkracovali Major Lazer z vedlejší stage se svoji pompézní show, když mezi velké rádiové hity se vešly i ty starší, jako například pomalá skladba Get Free. Organizátoři promysleli křížení kapel, takže z Major Lazer se většina lidí přesunula na menší stage do druhé časti areálu, kde se zrovna zahřívali The 1975 nebo producent Zedd.

Radiohead odstartovali dvouhodinovou show nejnovějšími singly. Úvodní Burn the Witch ihned rozezpívala celou masu lidí, která se snažila vyzpívávat i vysoko položené pasáže. Tichá Daydreaming patřila k jednomu z mnoha vrcholů, jen si ji mohli schovat na později, zanedlouho přišla na řadu 2+2=5, to zase dav začal pro změnu skákat. Thom Yorke toho sice moc nenamluvil, o to urputněji prezentoval své písně, nechyběly zvláštní pohyby v experimentálnějších skladbách jako Lotus Flower nebo Reckoner. Po hodině začaly jednotlivé skladby splývat a Yorkeův zpěv se zdál utahaný, takové momenty zachraňovala dokonale sehraná kapela… Pak najednou všichni beze slova odešli do zákulisí. Naštěstí se hned vrátili, aby zahráli Let Down, na níž navazovala Present Tense. Kdyby tohle měl být konec, tak by vůbec nevadilo, že nezazněly Fake Plastic Trees, High & Dry, Creep nebo Karma Police. Posledním dvěma zmiňovaným patřil až druhý přídavek, který uzavřel celý festival sborovým zpěvem. Ten se ozýval až ze zadních řad, když unisono znělo: „For a minute there, I lost myself, I lost myself.“ Potom už přišel jenom jeden velký výdech, aby ohromný dav mohl v tichosti a s úsměvem opustit areál.

Info

Lollapalooza 2016
10. - 11. 9. 2016 Treptovský park, Berlín

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace