Články / Offtopic / / Komix

Kdo je kdo? (Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý)

Kdo je kdo? (Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.11.2017

Dneska ze mě nikdo nic dloubat nebude!

Deadpool ve trojce, a to hned dvakrát! Nejen s obálkovými kapitánem Amerikou (hodný) a Wolverinem (zlý), ale i s méně slavnou dvojicí nyní úspěšně řádící na Netflixu... Scenáristé začínají stejně jako v předchozí knize veselou vzpomínkou z let sedmdesátých, týmovkou Deadpoola (ošklivý), Luka Cage (zlý) a Iron Fista (hodný), která slouží k seznámení s nádhernou Carmelitou (v podobě soulože). Pak se vypravíme na lov lidí, kteří z Wadea Wilsona odkrajovali kousky… a to neměli.

Přinesl mi tě osud.

Vtipný, nadsazený a prohláškovaný exkurz zavede Deadpoola k jeho temným začátkům v programu Zbraň X, se kterým ve své době flirtovali jak adamantiem vykrmená bestie, tak kapitán patriot. Přesouváme se do Severní Koreje, kde končí veškerá legrace. Jde se až na dřeň. Kim a spol. vytvořili pro odvážné vědce útočiště, aby připravili armádu geneticky vyšlechtěných vojáků, mutantů. A koncentrační tábor s mutanty místo politických vězňů. Vrací se tak archetypální využití X-Menů jako metafory pro utlačovanou menšinu, ovšem vědci použili genetickou strukturu Deadpoola. A ano – všichni pokusní králíci vypadají jako ježek spářený s avokádem.

Hodný, zlý a ošklivý je zlomem v sérii. V jedné chvíli jde blbnutí stranou, Deadpool nehláškuje, je z něj zlomený muž, zničený pod tlakem viny a jedinou útěchou jsou jeho dva bratři ve zbrani a boubelatá černoška v mozku. Pravda, nevydrží to dlouho, o to jsou tyto momenty cennější.

Uch, já si žádnou hlášku nepřipravil, tak co se prostě řídit srdcem.

Vizuální stránka otočila o 180 stupňů. Veselého a barevného Scotta Koblishe střídá minimalističtější Declan Shalvey. V jeho podání Wilsonova zetlelá kůže není legrační a k popukání jako obvykle, Deadpool bez kostýmu vypadá jako zombie-démon zkřížený s Hellraiserem. Barevná paleta potemněla, prim hraje blátivě hnědá a dešťově modrá. Ponurost z kreseb přímo kape.

Jestli jste si zážitek s Deadpoolem užili, co takhle publikovat pozitivní recenzi, až se dostanete do země s počítačem?

Když Wade Wilson přestane vyprávět vtipy, dokazuje Brian Posehn s Gerrym Dugganem, že síla postavy nespočívá pouze v přihlouplých a infantilních hláškách, ale v potrhané paměti šílence, který přes všechny mrtvoly, které vyrobil, může být dobrým člověkem. Severní Korea se otřásá v základech v prozatím nejlepším komiksu o užvaněném zabijákovi ze sousedství.

Info

Brian Posehn, Gerry Duggan, Scott Koblish - Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý (Crew, 2017)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=873

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace