Články / Offtopic / / Komix

Kdo je kdo? (Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý)

Kdo je kdo? (Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.11.2017

Dneska ze mě nikdo nic dloubat nebude!

Deadpool ve trojce, a to hned dvakrát! Nejen s obálkovými kapitánem Amerikou (hodný) a Wolverinem (zlý), ale i s méně slavnou dvojicí nyní úspěšně řádící na Netflixu... Scenáristé začínají stejně jako v předchozí knize veselou vzpomínkou z let sedmdesátých, týmovkou Deadpoola (ošklivý), Luka Cage (zlý) a Iron Fista (hodný), která slouží k seznámení s nádhernou Carmelitou (v podobě soulože). Pak se vypravíme na lov lidí, kteří z Wadea Wilsona odkrajovali kousky… a to neměli.

Přinesl mi tě osud.

Vtipný, nadsazený a prohláškovaný exkurz zavede Deadpoola k jeho temným začátkům v programu Zbraň X, se kterým ve své době flirtovali jak adamantiem vykrmená bestie, tak kapitán patriot. Přesouváme se do Severní Koreje, kde končí veškerá legrace. Jde se až na dřeň. Kim a spol. vytvořili pro odvážné vědce útočiště, aby připravili armádu geneticky vyšlechtěných vojáků, mutantů. A koncentrační tábor s mutanty místo politických vězňů. Vrací se tak archetypální využití X-Menů jako metafory pro utlačovanou menšinu, ovšem vědci použili genetickou strukturu Deadpoola. A ano – všichni pokusní králíci vypadají jako ježek spářený s avokádem.

Hodný, zlý a ošklivý je zlomem v sérii. V jedné chvíli jde blbnutí stranou, Deadpool nehláškuje, je z něj zlomený muž, zničený pod tlakem viny a jedinou útěchou jsou jeho dva bratři ve zbrani a boubelatá černoška v mozku. Pravda, nevydrží to dlouho, o to jsou tyto momenty cennější.

Uch, já si žádnou hlášku nepřipravil, tak co se prostě řídit srdcem.

Vizuální stránka otočila o 180 stupňů. Veselého a barevného Scotta Koblishe střídá minimalističtější Declan Shalvey. V jeho podání Wilsonova zetlelá kůže není legrační a k popukání jako obvykle, Deadpool bez kostýmu vypadá jako zombie-démon zkřížený s Hellraiserem. Barevná paleta potemněla, prim hraje blátivě hnědá a dešťově modrá. Ponurost z kreseb přímo kape.

Jestli jste si zážitek s Deadpoolem užili, co takhle publikovat pozitivní recenzi, až se dostanete do země s počítačem?

Když Wade Wilson přestane vyprávět vtipy, dokazuje Brian Posehn s Gerrym Dugganem, že síla postavy nespočívá pouze v přihlouplých a infantilních hláškách, ale v potrhané paměti šílence, který přes všechny mrtvoly, které vyrobil, může být dobrým člověkem. Severní Korea se otřásá v základech v prozatím nejlepším komiksu o užvaněném zabijákovi ze sousedství.

Info

Brian Posehn, Gerry Duggan, Scott Koblish - Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý (Crew, 2017)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=873

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace