Články / Offtopic / / Komix

Kdo je kdo? (Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý)

Kdo je kdo? (Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.11.2017

Dneska ze mě nikdo nic dloubat nebude!

Deadpool ve trojce, a to hned dvakrát! Nejen s obálkovými kapitánem Amerikou (hodný) a Wolverinem (zlý), ale i s méně slavnou dvojicí nyní úspěšně řádící na Netflixu... Scenáristé začínají stejně jako v předchozí knize veselou vzpomínkou z let sedmdesátých, týmovkou Deadpoola (ošklivý), Luka Cage (zlý) a Iron Fista (hodný), která slouží k seznámení s nádhernou Carmelitou (v podobě soulože). Pak se vypravíme na lov lidí, kteří z Wadea Wilsona odkrajovali kousky… a to neměli.

Přinesl mi tě osud.

Vtipný, nadsazený a prohláškovaný exkurz zavede Deadpoola k jeho temným začátkům v programu Zbraň X, se kterým ve své době flirtovali jak adamantiem vykrmená bestie, tak kapitán patriot. Přesouváme se do Severní Koreje, kde končí veškerá legrace. Jde se až na dřeň. Kim a spol. vytvořili pro odvážné vědce útočiště, aby připravili armádu geneticky vyšlechtěných vojáků, mutantů. A koncentrační tábor s mutanty místo politických vězňů. Vrací se tak archetypální využití X-Menů jako metafory pro utlačovanou menšinu, ovšem vědci použili genetickou strukturu Deadpoola. A ano – všichni pokusní králíci vypadají jako ježek spářený s avokádem.

Hodný, zlý a ošklivý je zlomem v sérii. V jedné chvíli jde blbnutí stranou, Deadpool nehláškuje, je z něj zlomený muž, zničený pod tlakem viny a jedinou útěchou jsou jeho dva bratři ve zbrani a boubelatá černoška v mozku. Pravda, nevydrží to dlouho, o to jsou tyto momenty cennější.

Uch, já si žádnou hlášku nepřipravil, tak co se prostě řídit srdcem.

Vizuální stránka otočila o 180 stupňů. Veselého a barevného Scotta Koblishe střídá minimalističtější Declan Shalvey. V jeho podání Wilsonova zetlelá kůže není legrační a k popukání jako obvykle, Deadpool bez kostýmu vypadá jako zombie-démon zkřížený s Hellraiserem. Barevná paleta potemněla, prim hraje blátivě hnědá a dešťově modrá. Ponurost z kreseb přímo kape.

Jestli jste si zážitek s Deadpoolem užili, co takhle publikovat pozitivní recenzi, až se dostanete do země s počítačem?

Když Wade Wilson přestane vyprávět vtipy, dokazuje Brian Posehn s Gerrym Dugganem, že síla postavy nespočívá pouze v přihlouplých a infantilních hláškách, ale v potrhané paměti šílence, který přes všechny mrtvoly, které vyrobil, může být dobrým člověkem. Severní Korea se otřásá v základech v prozatím nejlepším komiksu o užvaněném zabijákovi ze sousedství.

Info

Brian Posehn, Gerry Duggan, Scott Koblish - Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý (Crew, 2017)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=873

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace