Články / Profily

Total Chaos: Život punx je dřina

Total Chaos: Život punx je dřina

redakce | Články / Profily | 17.07.2013

Ještě nedávno bych nevěřil, že se to kdy stane a Total Chaos opět vystoupí na Mighty Sounds. Jejich účast před dvěma lety si pamatuju, jako by to bylo včera. Mládenci (haha) bravurně dostáli svýmu jménu a všude kolem sebe šířili chaos a zmatek. Nejen na pódiu, kde se ještě celkem drželi, ale zejména poté v přilehlým okolí.

Po koncertě se kapela (už tak značně nadraná) posilnila kvantem piva a levnou whiskey, kterou si s sebou dovezla. Úplně živě před sebou vidím zděšený výrazy kluků od merche, když se jim polovina Total Chaos úplně nakáry motá merch stanem a přehrabuje ve věcech. „Ty vole! Tyhle ty debilní píp už tady nechcem nikdy ani vidět!“ A co řeknou merch guys, to platí. Proto jaké bylo mé překvapení, když se Total Chaos objevili mezi potvrzenými kapelami MS 2013! Holt, někdy i tvrďasové povolí, smilují se a uznají, že i přes osobní antipatie Total Chaos zkrátka umí a na Mighty patří. A kvůli komu že to bude v létě půlka Mighty produkce (včetně mě) trnout hrůzou?

Total Chaos v sobě propojují hned několik rizikových faktorů. Předně jsou to starý punkáči do morku kostí. A to nejen věkem svých členů – punk šmrncnutej hardcorem drhnou už od roku 1989. Ortodoxnější punkáče abyste pohledali! Druhá věc, tihle floutci jsou z kalifornskýho Los Angeles, kde je všechno přirozeně tak nějak divoký. Nikdo se tam s ničím nesere. No a zatřetí, každej ze členů kapely je sám o sobě neřízenou střelou, takže dohromady se jedná o vysoce explozivní materiál, který svojí nebezpečností hravě překoná i severokorejskýho Kim Čong-una. Partička bodlinatých a okovaných punx, co si mydlí svůj nekompromisní hardcore punk, přímočarý bordel s občasnýma melodickýma riffama, představuje divokou kartu do žánrový skládačky letošních Mighty Sounds.

První nahrávky Total Chaos zněly dost crustově (ať už třeba první demo Punk Invasio z roku 1991 nebo první plnohodnotná deska We Are the Punx, We Are the Future z roku 1993), v novější tvorbě už se to přeci jen míchá s melodičtějšíma vyhrávkama. Vliv na tento posun mohlo mít do značný míry i známý vydavatelství Epitaph Records, se kterým kapela v roce 1994 podepsala smlouvu. V tom roce taky vydala desku Pledge of Defiance a odjela tour s The Mighty Mighty Bosstones. Jenže o pár let později si Total Chaos prošli menší krizí. Zpočátku sice dál tvořili, ale na nějakou komunikaci s Epitaph Records z vysoka kašlali, takže jim label dal někdy v roce 1998 sbohem a šáteček a chvíli na to se kapela rozpadla. V tomto případě se ale naštěstí jednalo vážně jen o chvíli.

Dalším mezníkem by mohl být rok 2002 (kdyby jim však podobný mety nebyly úplně ukradený), kdy kapela odjela Vans Warped Tour, na kterým si zahrála po boku Anti-Flag, starých známých The Mighty Mighty Bosstones nebo žánrově spřízněných The Casualties. O rok později se Total Chaos měli vydat spolu s The Exploited na turné po Kanadě, ale ani jedna z kapel se nedostala ze Států. Exploited nevycestovali, protože na celnici tvrdili, že rozhodně nejsou žádnou kapelou, ale jen partou kámošů, co jede na výlet. Co čert nechtěl, jeden z celníků je ale poznal na fotce, na který Wattie řádil s kapelou na pódiu. Několik členů Total Chaos zase mělo vroubek v podobě záznamu v trestním rejstříku. Holt, život punx není vždy růžovej. Za to všechno se však několik skalních fans odvděčilo riotem, při kterým bylo poničeno pár aut a obchodů a zraněno několik policajtů. Prostě a jasně – neserte punks a neberte jim jejich kapely!

Kapela a její členové maj krom koncertů i spoustu jiných (záslužných) aktivit, ale ty s dovolením vynecháme. Pro to, abyste si je v létě pořádně užili, tyhle informace nepotřebujete. Důležitý je, že Total Chaos se hudebně odkazují k raným Exploited, GBH, Discharge nebo UK Subs a křísí tzv. zlatou éru britskýho street punku, kterou symbolizují právě uvedený kapely a roky 1980 až 1985. A ačkoliv jsou ve věku našich rodičů nebo možná i prarodičů, věřte, že budete mít co dělat, abyste jim stačili s dechem!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace