Články / Profily

Total Chaos: Život punx je dřina

Total Chaos: Život punx je dřina

redakce | Články / Profily | 17.07.2013

Ještě nedávno bych nevěřil, že se to kdy stane a Total Chaos opět vystoupí na Mighty Sounds. Jejich účast před dvěma lety si pamatuju, jako by to bylo včera. Mládenci (haha) bravurně dostáli svýmu jménu a všude kolem sebe šířili chaos a zmatek. Nejen na pódiu, kde se ještě celkem drželi, ale zejména poté v přilehlým okolí.

Po koncertě se kapela (už tak značně nadraná) posilnila kvantem piva a levnou whiskey, kterou si s sebou dovezla. Úplně živě před sebou vidím zděšený výrazy kluků od merche, když se jim polovina Total Chaos úplně nakáry motá merch stanem a přehrabuje ve věcech. „Ty vole! Tyhle ty debilní píp už tady nechcem nikdy ani vidět!“ A co řeknou merch guys, to platí. Proto jaké bylo mé překvapení, když se Total Chaos objevili mezi potvrzenými kapelami MS 2013! Holt, někdy i tvrďasové povolí, smilují se a uznají, že i přes osobní antipatie Total Chaos zkrátka umí a na Mighty patří. A kvůli komu že to bude v létě půlka Mighty produkce (včetně mě) trnout hrůzou?

Total Chaos v sobě propojují hned několik rizikových faktorů. Předně jsou to starý punkáči do morku kostí. A to nejen věkem svých členů – punk šmrncnutej hardcorem drhnou už od roku 1989. Ortodoxnější punkáče abyste pohledali! Druhá věc, tihle floutci jsou z kalifornskýho Los Angeles, kde je všechno přirozeně tak nějak divoký. Nikdo se tam s ničím nesere. No a zatřetí, každej ze členů kapely je sám o sobě neřízenou střelou, takže dohromady se jedná o vysoce explozivní materiál, který svojí nebezpečností hravě překoná i severokorejskýho Kim Čong-una. Partička bodlinatých a okovaných punx, co si mydlí svůj nekompromisní hardcore punk, přímočarý bordel s občasnýma melodickýma riffama, představuje divokou kartu do žánrový skládačky letošních Mighty Sounds.

První nahrávky Total Chaos zněly dost crustově (ať už třeba první demo Punk Invasio z roku 1991 nebo první plnohodnotná deska We Are the Punx, We Are the Future z roku 1993), v novější tvorbě už se to přeci jen míchá s melodičtějšíma vyhrávkama. Vliv na tento posun mohlo mít do značný míry i známý vydavatelství Epitaph Records, se kterým kapela v roce 1994 podepsala smlouvu. V tom roce taky vydala desku Pledge of Defiance a odjela tour s The Mighty Mighty Bosstones. Jenže o pár let později si Total Chaos prošli menší krizí. Zpočátku sice dál tvořili, ale na nějakou komunikaci s Epitaph Records z vysoka kašlali, takže jim label dal někdy v roce 1998 sbohem a šáteček a chvíli na to se kapela rozpadla. V tomto případě se ale naštěstí jednalo vážně jen o chvíli.

Dalším mezníkem by mohl být rok 2002 (kdyby jim však podobný mety nebyly úplně ukradený), kdy kapela odjela Vans Warped Tour, na kterým si zahrála po boku Anti-Flag, starých známých The Mighty Mighty Bosstones nebo žánrově spřízněných The Casualties. O rok později se Total Chaos měli vydat spolu s The Exploited na turné po Kanadě, ale ani jedna z kapel se nedostala ze Států. Exploited nevycestovali, protože na celnici tvrdili, že rozhodně nejsou žádnou kapelou, ale jen partou kámošů, co jede na výlet. Co čert nechtěl, jeden z celníků je ale poznal na fotce, na který Wattie řádil s kapelou na pódiu. Několik členů Total Chaos zase mělo vroubek v podobě záznamu v trestním rejstříku. Holt, život punx není vždy růžovej. Za to všechno se však několik skalních fans odvděčilo riotem, při kterým bylo poničeno pár aut a obchodů a zraněno několik policajtů. Prostě a jasně – neserte punks a neberte jim jejich kapely!

Kapela a její členové maj krom koncertů i spoustu jiných (záslužných) aktivit, ale ty s dovolením vynecháme. Pro to, abyste si je v létě pořádně užili, tyhle informace nepotřebujete. Důležitý je, že Total Chaos se hudebně odkazují k raným Exploited, GBH, Discharge nebo UK Subs a křísí tzv. zlatou éru britskýho street punku, kterou symbolizují právě uvedený kapely a roky 1980 až 1985. A ačkoliv jsou ve věku našich rodičů nebo možná i prarodičů, věřte, že budete mít co dělat, abyste jim stačili s dechem!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Niño de Elche, zabiják flamenka

Jiří Moravčík 08.07.2024

Tak jak ho podle něho Pánbůh umístil do nepatřičného těla, je mu těsné i flamenco a než by se jeho pravidly nechal omezovat, identifikuje se jako ex-flamenco. Letos na Colour…

Kim Gordon, relevantnější než kdy dřív

Jan Krejča 29.06.2024

Každá osobnost bývá potomkem svého díla, každá osobnost bývá poměřována silou charizmatu. Ne každá však dosáhne ideální kumulace zkušenosti, přehledu a nadčasového přístupu v pozdějším věku.

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace