Články / Offtopic / / Komix

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená. Vymyšlený svět, ve kterém vládnou ženy a lidská rasa patří k těm podřadným, patří k jednomu z největších komiksových hitů současnosti. Začal vycházet na sklonku roku 2015 a dodnes vyšlo čtyřiatřicet kapitol.

Scenáristka Marjorie Liu a výtvarnice Sana Takeda budují svět, v němž se hlavní hrdinka Majka Půlvlčice pohybuje, velice pečlivě, nikam nespěchají a dávají si záležet na každém detailu. Jsou tu vznešená města, divoké přístavy, tajemné ostrovy, pyšné panské dvory a nechybí ani zeď. Navazují tak na kanonickou Středozemi J. R. R. Tolkiena a můžeme jejich dílo připodobnit i k dosud stále nedokončené Písni ledu a ohně od George R. R. Martina.

Kromě lidí se v tomto světě pohybují i Prastaří, jejichž původ zůstává tajemstvím, a Arkanici, kteří jsou míšenci mezi lidmi a Prastarými. Arkanici mají různé mentální schopnosti a také jejich vzhled vedle lidských rysů obsahuje zvířecí prvky (ocasy, uši, tlapy…). To vše pozorují kočky, děti Ubasti, které samy sebe považují za nejmocnější tvory na zemi. Všichni mají magické schopnosti, tedy vyjma lidí, což z nich dělá skvělé adepty pro otroctví a další méněcenné životní cesty.

A všichni mezi sebou válčí, hledají spojenectví a harmonii, snaží se vzájemně obelstít, využít, zneužít, zkrátka jsou cynicky nekompromisním odrazem lidského společenství. Nikdo si není jistý, zda ho ten druhý ve spánku neokrade či nezabije, hledání pravdy je bláhové, protože každé panství má tu svou. Osoba, která vám ráno pomůže, vás může po večeři udat. Život není žádná idyla.

V závěru třetího svazku světem otřáslo protržení časoprostorové brány a blížící se příchod prastarého monstra, jemuž v tom hlavní hrdinka na poslední chvíli zabránila. Ale ani to se neobešlo beze škod. Ty se naplno ukazují ve čtvrtém svazku a vedle této komplikace dál houstne politická atmosféra mezi znesvářenými rody. Majka Půlvlčice (jejíž nitro osídlil netvor) se snaží válkychtivé státníky přesvědčit, že pokud do jejich světa proniknou netvoři, nebudou jejich potyčky důležité, protože už nebude nic. Svět skončí. Liu tak rozehrává několik dějových vláken a plánů, které se zaplétají a ovlivňují navzájem.

Takeda i nadále pokračuje v opulentním výtvarném stylu, kdy vytváří k prasknutí naplněné panely plné ornamentů, symbolů nebo kostýmních orgií. Zároveň nelpí na dokonalé čistotě kresby, takže nejde o chladné obrazy, které naopak získávají na životnosti a plasticitě. Její fantazie ohledně vyobrazení různých postav stále jede na plné obrátky. Stejně tak je schopná vykreslit dojemné scény s notně ponurým podtextem.

Netvora je mimořádně zdařilým komiksovým zjevem, jehož kvality podtrhuje i množství různých ocenění. Ať už jde o Eisnerovy ceny, British Fantasy Awards či ceny Hugo. Snad nebudeme muset na pátý svazek čekat tak dlouho.

Info

Marjorie Liu, Sana Takeda - Netvora 4: Vyvolená (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace