Články / Offtopic / / Komix

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 31.03.2021

Revoluční rok 1917 a následná občanská válka v sovětském Rusku jsou vedle 2. světové války nejvýznamnějšími okamžiky 20. století, které ovlivňují lidstvo dodnes. Vedle děl, která dění v socialistické části světa popisují zevnitř, je přínosný i pohled tvůrců, jejichž život Leninův fanatismus či Stalinův kult osobnosti přímo neovlivnil. Reprezentantem první zmiňované skupiny může být třeba slavné Solženicynovo Soustroví Gulag, pohled zvenčí pak můžeme analyzovat ve filmové adaptaci Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí.

Komiksové nakladatelství Crew nyní ve své edici Mistrovská díla evropského komiksu vydala svazek obsahující dva komiksy od amerického scenáristy Jerome Charyna a francouzského výtvarníka Françoise Boucqa. Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy. Starší Čertův rypák vyšel poprvé v roce 1990 a ve třech kapitolách popisuje styl KGB při náboru tajných agentů a jejich vysazování za železnou oponu. Tulipánek z roku 2014 pak sleduje osudy malého chlapce, jehož rodiče pod vlivem komunistických idejí odjeli před 2. světovou válkou ze Spojených států do Sovětského svazu, kde všichni skončili v gulagu.

Charyn originálně kombinuje podrobný realistický popis se světem, který ustřeluje do fantaskních podob. V Čertově rypáku jde především o detailní postup vymývání mozků budoucím agentům a jejich následná asimilace na nepřátelském území USA. V Tulipánkovi zašel Charyn ještě dál, kdy neskutečně podrobně popisuje fungování zločinných tlup v gulazích. To je společně s Boucqovou kresbou natolik silné, že se směle může postavit jako doplňková četba ke zmiňovanému Souostroví Gulag, v němž Solženicyn kriminální živly popisoval jen velmi povrchně.

Tento až dokumentární styl je v příběhu míchán s motivy, které se nacházejí mimo běžné chápání věcí mezi nebem a zemí. Čertův rypák trpí realistickými sny, které umí predikovat věci příští i hledat v minulosti téměř mrtvých osob, na něž se napojí. V Tulipánkovi pak Charyn postupně posouvá význam tetování až na mýtickou úroveň, kterou nelze rozumově vysvětlit.

Boucqova detailní kresba skvěle koresponduje s vypravěčským stylem Jeromea Charyna. Ať už jde o nádherné výjevy z newyorských ulic 60. a 70. let minulého století, drsný život v sibiřském gulagu, emocionálně vypjaté detaily tváří či kruté souboje a velkolepé výbuchy. Podrobně vykreslené panely zhutňující příběh a umocňují Charynův románový styl vyprávění.

Čertův rypák a Tulipánek jsou komiksy, které vznikaly v rozpětí téměř čtvrt století. Příběhy na sebe nenavazují, postavy jsou jiné. Přesto jde o dvě grafické novely, které tvoří sourodý celek.

Info

Jerome Charyn, François Boucq - Čertův rypák / Tulipánek (Crew, 2020)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace