Články / Offtopic / / Komix

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 31.03.2021

Revoluční rok 1917 a následná občanská válka v sovětském Rusku jsou vedle 2. světové války nejvýznamnějšími okamžiky 20. století, které ovlivňují lidstvo dodnes. Vedle děl, která dění v socialistické části světa popisují zevnitř, je přínosný i pohled tvůrců, jejichž život Leninův fanatismus či Stalinův kult osobnosti přímo neovlivnil. Reprezentantem první zmiňované skupiny může být třeba slavné Solženicynovo Soustroví Gulag, pohled zvenčí pak můžeme analyzovat ve filmové adaptaci Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí.

Komiksové nakladatelství Crew nyní ve své edici Mistrovská díla evropského komiksu vydala svazek obsahující dva komiksy od amerického scenáristy Jerome Charyna a francouzského výtvarníka Françoise Boucqa. Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy. Starší Čertův rypák vyšel poprvé v roce 1990 a ve třech kapitolách popisuje styl KGB při náboru tajných agentů a jejich vysazování za železnou oponu. Tulipánek z roku 2014 pak sleduje osudy malého chlapce, jehož rodiče pod vlivem komunistických idejí odjeli před 2. světovou válkou ze Spojených států do Sovětského svazu, kde všichni skončili v gulagu.

Charyn originálně kombinuje podrobný realistický popis se světem, který ustřeluje do fantaskních podob. V Čertově rypáku jde především o detailní postup vymývání mozků budoucím agentům a jejich následná asimilace na nepřátelském území USA. V Tulipánkovi zašel Charyn ještě dál, kdy neskutečně podrobně popisuje fungování zločinných tlup v gulazích. To je společně s Boucqovou kresbou natolik silné, že se směle může postavit jako doplňková četba ke zmiňovanému Souostroví Gulag, v němž Solženicyn kriminální živly popisoval jen velmi povrchně.

Tento až dokumentární styl je v příběhu míchán s motivy, které se nacházejí mimo běžné chápání věcí mezi nebem a zemí. Čertův rypák trpí realistickými sny, které umí predikovat věci příští i hledat v minulosti téměř mrtvých osob, na něž se napojí. V Tulipánkovi pak Charyn postupně posouvá význam tetování až na mýtickou úroveň, kterou nelze rozumově vysvětlit.

Boucqova detailní kresba skvěle koresponduje s vypravěčským stylem Jeromea Charyna. Ať už jde o nádherné výjevy z newyorských ulic 60. a 70. let minulého století, drsný život v sibiřském gulagu, emocionálně vypjaté detaily tváří či kruté souboje a velkolepé výbuchy. Podrobně vykreslené panely zhutňující příběh a umocňují Charynův románový styl vyprávění.

Čertův rypák a Tulipánek jsou komiksy, které vznikaly v rozpětí téměř čtvrt století. Příběhy na sebe nenavazují, postavy jsou jiné. Přesto jde o dvě grafické novely, které tvoří sourodý celek.

Info

Jerome Charyn, François Boucq - Čertův rypák / Tulipánek (Crew, 2020)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace