Články / Offtopic / / Komix

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.12.2020

Osmdesátá léta minulého století byla pro svět komiksu zlatým obdobím, kdy definitivně zmizel étos pokleslé zábavy pro děti a začaly se objevovat díla i tvůrci, kteří komiks vynesli mezi umění. Návrat temného rytíře, Strážci, Maus... To je jen vrcholek ledovce, z něhož čerpáme dodnes. Současně se z komiksového podzemí vynořovala individua, kterým se podařilo líznout si mainstreamové smetany. Nejslavnějšími se staly Želvy Ninja autorů Kevina Eastmana a Petera Lairda.

V závěsu za nimi jsou výtvarník Jamie Hewlett a scenárista Alan Martin, kteří v roce 1988 do světa vypustili Tankerku. Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu. Ostrá kresba plná zkratkovitosti, odkazy na popkulturu i kamarády, kterým se tak chtěli vysmát, přiznání vlastní neschopnosti ukončit příběh, klokani na jednu noc i na delší vztahy, koalové, vybydlený operní dům v Sydney (ano, Tankerka se odehrává v Austrálii), mafiáni, nekonečné zásoby piva, Aboridžinci se svou magií, nesmyslné vzkazy psané po stranách panelů, velké tanky, malé tančíky... To všechno je smícháno do neskutečně zábavného komiksu.

Vlastně je úplně jedno, jaká je hlavní zápletka, snadno se totiž může stát, že pointa zůstane viset ve vzduchu nebo bezvýchodnou situaci vyřeší přílet mimozemšťanů, kteří pak zase hned odletí. Martin s Hewlettem jako by dotahovali cynismus soudce Dredda do absurdně surrealistických souvislostí a ještě jim do toho mluvili Lobo a Simon Bisley. Současně je vidět, jak se vyvíjel autorský vztah k postavám. Některé se sice zdají být důležité, avšak brzy zmizí, jiné se ze své bezvýznamnosti rychle propracovaly k pevnějšímu ukotvení a stálému místu. A když náhodou nějaký oblíbenec umře, nahradí jej nový plyšák, kterého si Tankerka vybere v krámě s hračkami.


Se soudcem Dreddem má Tankera kromě postapokalyptické budoucnosti společnou také relativně krátkou délku příběhu - většinou je to jen na pár stránek a v prvním svazku se výrazně delšího souvislého vyprávění nedočkáme. Vedle toho oba komiksy spojuje i jedna bizarnost. Jejich popularita doletěla až do Hollywoodu, který byl v první polovině devadesátek dost nakloněný komiksovým adaptacím, takže v roce 1995 měly filmovou premiéru Dredd i Tankerka (aka Pancéřová holka). Sylvester Stallone i Lori Petty však u diváků i kritiků shořeli rychleji než cigaretový papírek Vážka. Zatímco Dredd se v roce 2012 dočkal velmi důstojné náhrady, Tankerka zatím čeká v australské poušti, až ji nějaký filmař pochopí. V mezičase můžeme své potřeby saturovat nad českými překlady komiksu, kterých snad bude přibývat.

Info

Jamie Hewlett, Alan Martin - Tankerka Jedna (Argo/Dokořán, 2020)
web nakladatelství

foto © Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace