Články / Offtopic / / Komix

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.12.2020

Osmdesátá léta minulého století byla pro svět komiksu zlatým obdobím, kdy definitivně zmizel étos pokleslé zábavy pro děti a začaly se objevovat díla i tvůrci, kteří komiks vynesli mezi umění. Návrat temného rytíře, Strážci, Maus... To je jen vrcholek ledovce, z něhož čerpáme dodnes. Současně se z komiksového podzemí vynořovala individua, kterým se podařilo líznout si mainstreamové smetany. Nejslavnějšími se staly Želvy Ninja autorů Kevina Eastmana a Petera Lairda.

V závěsu za nimi jsou výtvarník Jamie Hewlett a scenárista Alan Martin, kteří v roce 1988 do světa vypustili Tankerku. Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu. Ostrá kresba plná zkratkovitosti, odkazy na popkulturu i kamarády, kterým se tak chtěli vysmát, přiznání vlastní neschopnosti ukončit příběh, klokani na jednu noc i na delší vztahy, koalové, vybydlený operní dům v Sydney (ano, Tankerka se odehrává v Austrálii), mafiáni, nekonečné zásoby piva, Aboridžinci se svou magií, nesmyslné vzkazy psané po stranách panelů, velké tanky, malé tančíky... To všechno je smícháno do neskutečně zábavného komiksu.

Vlastně je úplně jedno, jaká je hlavní zápletka, snadno se totiž může stát, že pointa zůstane viset ve vzduchu nebo bezvýchodnou situaci vyřeší přílet mimozemšťanů, kteří pak zase hned odletí. Martin s Hewlettem jako by dotahovali cynismus soudce Dredda do absurdně surrealistických souvislostí a ještě jim do toho mluvili Lobo a Simon Bisley. Současně je vidět, jak se vyvíjel autorský vztah k postavám. Některé se sice zdají být důležité, avšak brzy zmizí, jiné se ze své bezvýznamnosti rychle propracovaly k pevnějšímu ukotvení a stálému místu. A když náhodou nějaký oblíbenec umře, nahradí jej nový plyšák, kterého si Tankerka vybere v krámě s hračkami.


Se soudcem Dreddem má Tankera kromě postapokalyptické budoucnosti společnou také relativně krátkou délku příběhu - většinou je to jen na pár stránek a v prvním svazku se výrazně delšího souvislého vyprávění nedočkáme. Vedle toho oba komiksy spojuje i jedna bizarnost. Jejich popularita doletěla až do Hollywoodu, který byl v první polovině devadesátek dost nakloněný komiksovým adaptacím, takže v roce 1995 měly filmovou premiéru Dredd i Tankerka (aka Pancéřová holka). Sylvester Stallone i Lori Petty však u diváků i kritiků shořeli rychleji než cigaretový papírek Vážka. Zatímco Dredd se v roce 2012 dočkal velmi důstojné náhrady, Tankerka zatím čeká v australské poušti, až ji nějaký filmař pochopí. V mezičase můžeme své potřeby saturovat nad českými překlady komiksu, kterých snad bude přibývat.

Info

Jamie Hewlett, Alan Martin - Tankerka Jedna (Argo/Dokořán, 2020)
web nakladatelství

foto © Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace