Články / Offtopic / / Komix

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.12.2020

Osmdesátá léta minulého století byla pro svět komiksu zlatým obdobím, kdy definitivně zmizel étos pokleslé zábavy pro děti a začaly se objevovat díla i tvůrci, kteří komiks vynesli mezi umění. Návrat temného rytíře, Strážci, Maus... To je jen vrcholek ledovce, z něhož čerpáme dodnes. Současně se z komiksového podzemí vynořovala individua, kterým se podařilo líznout si mainstreamové smetany. Nejslavnějšími se staly Želvy Ninja autorů Kevina Eastmana a Petera Lairda.

V závěsu za nimi jsou výtvarník Jamie Hewlett a scenárista Alan Martin, kteří v roce 1988 do světa vypustili Tankerku. Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu. Ostrá kresba plná zkratkovitosti, odkazy na popkulturu i kamarády, kterým se tak chtěli vysmát, přiznání vlastní neschopnosti ukončit příběh, klokani na jednu noc i na delší vztahy, koalové, vybydlený operní dům v Sydney (ano, Tankerka se odehrává v Austrálii), mafiáni, nekonečné zásoby piva, Aboridžinci se svou magií, nesmyslné vzkazy psané po stranách panelů, velké tanky, malé tančíky... To všechno je smícháno do neskutečně zábavného komiksu.

Vlastně je úplně jedno, jaká je hlavní zápletka, snadno se totiž může stát, že pointa zůstane viset ve vzduchu nebo bezvýchodnou situaci vyřeší přílet mimozemšťanů, kteří pak zase hned odletí. Martin s Hewlettem jako by dotahovali cynismus soudce Dredda do absurdně surrealistických souvislostí a ještě jim do toho mluvili Lobo a Simon Bisley. Současně je vidět, jak se vyvíjel autorský vztah k postavám. Některé se sice zdají být důležité, avšak brzy zmizí, jiné se ze své bezvýznamnosti rychle propracovaly k pevnějšímu ukotvení a stálému místu. A když náhodou nějaký oblíbenec umře, nahradí jej nový plyšák, kterého si Tankerka vybere v krámě s hračkami.


Se soudcem Dreddem má Tankera kromě postapokalyptické budoucnosti společnou také relativně krátkou délku příběhu - většinou je to jen na pár stránek a v prvním svazku se výrazně delšího souvislého vyprávění nedočkáme. Vedle toho oba komiksy spojuje i jedna bizarnost. Jejich popularita doletěla až do Hollywoodu, který byl v první polovině devadesátek dost nakloněný komiksovým adaptacím, takže v roce 1995 měly filmovou premiéru Dredd i Tankerka (aka Pancéřová holka). Sylvester Stallone i Lori Petty však u diváků i kritiků shořeli rychleji než cigaretový papírek Vážka. Zatímco Dredd se v roce 2012 dočkal velmi důstojné náhrady, Tankerka zatím čeká v australské poušti, až ji nějaký filmař pochopí. V mezičase můžeme své potřeby saturovat nad českými překlady komiksu, kterých snad bude přibývat.

Info

Jamie Hewlett, Alan Martin - Tankerka Jedna (Argo/Dokořán, 2020)
web nakladatelství

foto © Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace