Články / Offtopic / / Komix

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.12.2020

Osmdesátá léta minulého století byla pro svět komiksu zlatým obdobím, kdy definitivně zmizel étos pokleslé zábavy pro děti a začaly se objevovat díla i tvůrci, kteří komiks vynesli mezi umění. Návrat temného rytíře, Strážci, Maus... To je jen vrcholek ledovce, z něhož čerpáme dodnes. Současně se z komiksového podzemí vynořovala individua, kterým se podařilo líznout si mainstreamové smetany. Nejslavnějšími se staly Želvy Ninja autorů Kevina Eastmana a Petera Lairda.

V závěsu za nimi jsou výtvarník Jamie Hewlett a scenárista Alan Martin, kteří v roce 1988 do světa vypustili Tankerku. Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu. Ostrá kresba plná zkratkovitosti, odkazy na popkulturu i kamarády, kterým se tak chtěli vysmát, přiznání vlastní neschopnosti ukončit příběh, klokani na jednu noc i na delší vztahy, koalové, vybydlený operní dům v Sydney (ano, Tankerka se odehrává v Austrálii), mafiáni, nekonečné zásoby piva, Aboridžinci se svou magií, nesmyslné vzkazy psané po stranách panelů, velké tanky, malé tančíky... To všechno je smícháno do neskutečně zábavného komiksu.

Vlastně je úplně jedno, jaká je hlavní zápletka, snadno se totiž může stát, že pointa zůstane viset ve vzduchu nebo bezvýchodnou situaci vyřeší přílet mimozemšťanů, kteří pak zase hned odletí. Martin s Hewlettem jako by dotahovali cynismus soudce Dredda do absurdně surrealistických souvislostí a ještě jim do toho mluvili Lobo a Simon Bisley. Současně je vidět, jak se vyvíjel autorský vztah k postavám. Některé se sice zdají být důležité, avšak brzy zmizí, jiné se ze své bezvýznamnosti rychle propracovaly k pevnějšímu ukotvení a stálému místu. A když náhodou nějaký oblíbenec umře, nahradí jej nový plyšák, kterého si Tankerka vybere v krámě s hračkami.


Se soudcem Dreddem má Tankera kromě postapokalyptické budoucnosti společnou také relativně krátkou délku příběhu - většinou je to jen na pár stránek a v prvním svazku se výrazně delšího souvislého vyprávění nedočkáme. Vedle toho oba komiksy spojuje i jedna bizarnost. Jejich popularita doletěla až do Hollywoodu, který byl v první polovině devadesátek dost nakloněný komiksovým adaptacím, takže v roce 1995 měly filmovou premiéru Dredd i Tankerka (aka Pancéřová holka). Sylvester Stallone i Lori Petty však u diváků i kritiků shořeli rychleji než cigaretový papírek Vážka. Zatímco Dredd se v roce 2012 dočkal velmi důstojné náhrady, Tankerka zatím čeká v australské poušti, až ji nějaký filmař pochopí. V mezičase můžeme své potřeby saturovat nad českými překlady komiksu, kterých snad bude přibývat.

Info

Jamie Hewlett, Alan Martin - Tankerka Jedna (Argo/Dokořán, 2020)
web nakladatelství

foto © Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace